Ako vybrať akustickú gitaru?

Akustické gitary nepotrebujú žiadnu elektroniku a poslúžia kedykoľvek a kdekoľvek. Ich zvuk sa líši podľa tvaru a veľkosti tela gitary, ale aj podľa použitého materiálu. Ak tápete ako vybrať akustickú gitaru pre seba, alebo pre svoje dieťa, pomôžeme vám ju nájsť v tomto radcovi.

Akustické gitary nepotrebujú žiadnu elektroniku a poslúžia kedykoľvek a kdekoľvek. Ich zvuk sa líši podľa tvaru a veľkosti tela gitary, ale aj podľa použitého materiálu. Ak tápete ako vybrať akustickú gitaru pre seba, alebo pre svoje dieťa, pomôžeme vám ju nájsť v tomto radcovi.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Druhy gitár

Dreadnought

Typ Dreadnought je ideálna gitara pre začiatočníka. Jej zvuk je vyvážený a znelý vďaka širokému telu – to ale môže predstavovať nevýhodu pre hráčov drobnejšie postavy, pre ktorých bude pohodlnejší napríklad Parlor alebo Orchestra s menším telom.

Akustická gitara Dreadnought je rozšírená v žánri bluegrass, ktorému dodáva jeho nezameniteľný zvuk. Gitary sa označujú "D-" a číslom - čím vyššie numerické označenie, tým ozdobnejšie sú dekoratívne prvky gitary.

  • Vhodná akustická gitara pre začiatočníkov.

  • Univerzálna všestranná gitara pre rôzne žánre.

  • Vyvážený zvuk v celom spektre basov, stredov a výšok.

Parlor

Parlor gitara vyniká predovšetkým menšími rozmermi tela a dlhým úzkym krkom. Je teda vhodná ako cestovná gitara, alebo ako detská akustická gitara. Tvar tela reprodukuje zvuk s rýchlou odozvou a je teda vhodný na fingerstyle hru (vybrnkávanie).

Akustická gitara Parlor je so svojimi výraznými stredovými tónmi vhodná pre jazz a blues. Pre zachovanie historického vzhľadu tela sa nevyrába s výrezom a neumožňuje tak hru vo vyšších polohách – krk býva usadený na dvanástom alebo štrnástom pražci.

  • Vhodná na vybrnkávanie vďaka rýchlej odozve.

  • Znelé tóny kovových strún s dôrazom na stredy.

  • Pohodlná hra vďaka menším rozmerom tela - vhodná ako detská gitara.

Jumbo

Tóny na gitare Jumbo zdôrazňujú predovšetkým basy. Hlasnejší hlboký zvuk a výrazné basové frekvencie sú vykúpené objemným telom, ktoré je najväčšie medzi akustickými gitarami. Krk je pripojený na štrnástom pražci.

Akustická gitara Jumbo je na prvý pohľad rozpoznateľná okrúhlym tvarom a objemným telom, vďaka ktorému reprodukuje hlasné a znelé tóny. Medzi akustickými gitarami ide o typ s najhlbším a najhlasnejším zvukom, ktorý získava práve veľkým objemom tela.

  • Vhodná pre bohatú akordovú hru.

  • Hlasné mohutné tóny s dôrazom na basy.

  • Veľmi dobrý sustain (dozvuk).

Orchestra

Typ gitár Orchestra (nazývaný tiež Auditorium, TrippleO, alebo OOO) sa vyznačuje vysokou vyváženosťou, projekciou a hlasitosťou. Táto akustická gitara je vhodná na prstové hranie a sólové koncerty - stredná veľkosť gitary znižuje riziko spätnej väzby. Menšie rozmery gitár Orchestra sú obľúbené u gitaristiek, pre ktoré sú objemné gitary typu Dreadnought nepohodlné.

Akustické gitary Orchestra skvele fungujú pri ozvučení snímačom - vyrovnaný a konkrétny zvuk obsahuje frekvencie dôležité pre komplexnú súhru zvukov v mixe kapely. Vďaka menším rozmerom sú tiež ergonomickejšie a príjemnejšie pre hru na pódiu. Oproti gitarám Parlor majú vyššiu presenciu (ostrosť).

  • Vhodná pre ženy vďaka menším rozmerom.

  • Výrazné vyvážené tóny v menšom tele nevyvolávajú spätnú väzbu.

  • Poslúži v kapele aj pre sólistov.

Grand Auditorium

Stredne veľký tvar gitár Grand Auditorium (o niečo menší ako typ Dreadnought) predstavuje zlatú strednú cestu pre viacžánrových gitaristov. Ponúka hlasné basové tóny s dlhým dozvukom. Svojimi proporciami je táto akustická gitara vhodná ako na vybrnkávanie tak aj hru celých akordov s trsátkom.

Gitara s telom tvaru Grand Auditorium pokryje celý rad hudobných štýlov, a je preto obľúbená u gitaristov, ktorí zháňajú univerzálny hudobný nástroj s veľkou dynamikou.

  • Hra na prsty (fingerstyle) aj s trsátkom.

  • Hlasný zvuk a dôrazné basy s dlhým sustainom (dozvukom).

  • Univerzálny zvuk pre viacero štýlov.

Dvanásťstrunové

Dvanásťstrunová gitara má jednotlivé struny zdvojené, usadené tesne vedľa seba, aby sa rozozneli obe súčasne - pri hraní akordov sa jedným prstom stláčajú obe naraz. Ich zvuk je vďaka tomu plnší a pestrejší.

Struny na gitaru sa ladia s jednooktávovým rozdielom (okrem najtenších „e“ a „h“), vďaka čomu je výsledný zvuk bohatší ako u šesťstrunovej akustickej gitary. Tento typ je vhodný pre skúsenejších gitaristov.

  • Bohatý a čistý zvuk.

  • Väčší rozsah tónov.

  • Vhodná pre pokročilých gitaristov.

Ľavoruké

Výrobcovia gitár nezabúdajú ani na ľavorukých hráčov. Napriek tomu, že je ponuka týchto gitár užšia, ide o rovnako kvalitné nástroje v starostlivom spracovaní.

Medzi slávnych ľavorukých gitaristov patrí Kurt Cobain alebo Paul McCartney. Slávny Chrobák dokonca hrá aj na pravorukých gitarách upravené pre ľavákov. Najlepšie sa však k takejto úprave hodí klasická gitara - španielka je totiž osovo súmerná, takže stačí iba vymeniť struny (navíjame spodkom pod driek) a upraviť nultý pražec, aby sa do žliabkov zmestili basové struny.

  • Hra na gitaru pre ľavákov bez ďalších úprav nástroja.

  • Nenúti ľavorukých hráčov sa preorientovať na pravákov.

  • Jimmy Hendrix hral aj na gitare pre ľavákov.

Podľa čoho vyberať

V prvom rade zvážte, kto bude na gitare hrať a ďalej sa riaďte skúsenosťami hráča.

Detská gitara

  • Niektoré značky akustických gitár vyrábajú menšie modely špeciálne pre deti. Možno však siahnuť aj na bežné veľkosti gitár - napríklad gitara Parlor je svojou veľkosťou vhodná pre dospelých drobnejšej postavy aj pre deti. Majú však kovové struny, ktoré sa stláčajú horšie ako nylonové, ktorými je vybavená španielka.

  • Klasická gitara (španielka) nepatrí medzi westernové gitary, je ale najčastejšou voľbou gitary pre začiatočníkov. Nylonové struny na gitare sa ľahko stláčajú a umožnia vytvorenie mozoľov na prstoch oveľa menej bolestivým procesom. Ďalšou výhodou je, že sa vyrába v niekoľkých veľkostiach: ¼, ½, ¾, ⅞, a 4/4 a je možné tak vybrať zodpovedajúcu veľkosť pre vaše dieťa.

Trojštvrťová Van Gogh gitara

Akustická gitara pre začiatočníka vs. skúseného hráča

  • Obľúbeným typom gitary pre začiatočníkov je gitara Dreadnought. Jej zvuk je univerzálny pre celý rad štýlov a vyvážený vo výškach, stredoch aj basoch.

  • Pokročilých hráčov zaujme dvanásťstrunová gitara. Zdvojené struny na akustickú gitaru tohto typu sa ladia s oktávovým rozdielom (okrem najtenších strún "e" a "h"). Vďaka tomu je výsledný zvuk bohatý a pestrejší.

Aký štýl hudby budete hrať na gitare?

  • Univerzálny pre viac štýlov

Medzi viacžánrové akustické gitary sa radí predovšetkým Dreadnought a Grand Auditorium. Tieto westernové gitary produkujú vyvážený zvuk vo výškach, stredoch aj basoch a sú vhodné ako na vybrnkávanie, tak hru s trsátkom.

  • Hlasitá gitara s hutnými basmi

Ozvučenie akustickej gitary sa odvíja podľa tvaru tela. Ak chcete poriadne znelú a hlasnú gitaru, zvoľte väčší typ, ako napríklad Jumbo alebo Grand Auditorium.

  • Ostrý a zvonivo riadený stredový zvuk

Gitary zamerané na stredové tóny sú vhodné pre jazz a blues. Vysokou presenciou sa pýšia predovšetkým gitary Parlor alebo Orchestra, ktoré sú obľúbenou voľbou ako jazzová gitara.

  • Hra vo vysokých polohách

Väčšina akustických gitár má krk k telu usadený na štrnástom, alebo dvanástom pražci. Ak potrebujete hrať vyššie tóny, zvoľte gitaru s výrezom, ktorý umožní dosiahnuť aj na vyššie podvaly. Okrem typu Parlor sa s výrezom stretnete pri všetkých typoch akustických gitár.

Pri výbere zohľadnite aj konštrukciu gitary, jej rozmery a váhu

Konštrukcia

Materiál

Vrstvený korpus z preglejkového dreva je lacnejší a odolnejší, než celomasív. Zvládne tak vonkajšie podmienky pri táboráku a pretože nie je náročný na údržbu, je vhodný pre začínajúcich hráčov.

Polomasívna konštrukcia kombinuje masívne drevo na prednej doske a preglejku, ktorá tvorí luby a zadnú časť gitary. Nástroj pôsobí kvalitnejšie a vďaka lepšej rezonancii aj lepšie znie. Drevo si však žiada lepšie podmienky skladovania - gitara by mala byť umiestnená v suchu, kde nie je prílišná vlhkosť, ktorá môže masívnemu drevu v dlhšom časovom horizonte uškodiť.

Najkvalitnejšie gitary majú z masívneho dreva vyhotovený celý korpus. Za takéto nástroje si pochopiteľne priplatíte, odvďačia sa vám ale najlepším zvukom s vynikajúcou čistotou aj rezonanciou. Masívne gitary sú náročnejšie na údržbu a drevo citlivo reaguje na všetky zmeny teploty a vlhkosti – prílišné vlhko a chlad aj veľké sucho a teplo môžu viesť k jeho nenávratnej deformácii.

Drevo, z ktorého je gitara vyrobená, má vplyv na zvukové vlastnosti, vzhľad aj životnosť nástroja. Niektoré gitary taktiež môžu využívať iné materiály na samotné telo, krk a hmatník.

Hmotnosť

Akustické gitary sú vďaka čiastočne dutému telu pomerne ľahké. Najmenšie Parlor gitary niekedy vážia menej ako jeden kilogram, naopak najťažšie gitary Jumbo môžu presiahnuť dva kilogramy. Pokiaľ budete gitaru často prenášať, zvoľte radšej menší model ako práve Parlor, alebo Orchestra.

Menzúra gitary

Menzúra gitary je o vzdialenosti medzi nultým pražcom a kobylkou, ktorá sa pri štandardne veľkých gitarách najčastejšie pohybuje v rozmedzí 620–680 mm. Čím je menzúra vzhľadom k počtu podvalov dlhšia, tým viac priestoru vám jednotlivé podvaly poskytnú a produkovaný zvuk bude zároveň plnší a čistejší.

Pražce

Pri akustických gitarách sa počet pražcov väčšinou pohybuje okolo dvadsiatich. S viacerými pražcami získate väčší rozsah intervalov alebo viac polôh pre jednotlivé tóny. Pre predstavu - jedna celá oktáva zaberie približne 12 pražcov.

Popis častí akustickej gitary

Popis častí akustickej gitary

Starostlivosť o akustickú gitaru

Dobre udržiavaná gitara vám vydrží aj desiatky rokov. Základom je správne skladovanie, a to najmä pri nástrojoch z masívneho dreva. Prílišné sucho či naopak vlhko môže viesť k deformácii dreva, ktorá bude mať negatívny vplyv na zvukovú charakteristiku nástroja. Vyvarujte sa tiež prudkým zmenám teploty, v najhoršom prípade môžu zaviniť prasknutie niektorej z dosiek.

Bežná údržba gitary potom spočíva predovšetkým v jej čistení – drevené plochy je vhodné raz za čas zotrieť jemnou handričkou s príslušným čistiacim prípravkom a po každom náročnejšom hraní utierajte tiež hmatník, aby na ňom nezostával pot. Najmä drevo na hmatníku gitary je vhodné raz za čas ošetrovať špeciálnymi čistiacimi prostriedkami pre daný typ materiálu.

Pravidelne sa u gitár tiež vymieňajú struny, ktoré časom strácajú svoje zvukové vlastnosti. Ak neviete, ako natiahnuť struny na gitaru, využite služby odborníkov - drvivá väčšina hudobnín ponúka aj servis, kde vám pomôžu vymeniť struny na gitare. Raz za niekoľko rokov je dobré gitaru nechať odborne skontrolovať, vrátane nastavenia dohmatu akustickej gitary. Servis väčšinou potrebujú ladiace mechaniky a kobylka.

Ako naladiť gitaru

Ako naladiť gitaru bez ladičky

Ladenie gitary podľa sluchu vyžaduje cvik, nie je to však nič zložité - ako prvé je potrebné naladiť prvú strunu "E", teda tú najhrubšiu. Pomôcť si môžete iným hudobným nástrojom, ktorý vám dá správny tón (iba ak disponujete absolútnym hudobným sluchom, zaobídete sa bez tohto nahodenia tónu). Od tejto struny je možné potom naladiť gitaru celú.

Susedné struny sú od seba vzdialené päť poltónov, teda päť pražcov. Po stlačení struny hlbokej “E” na piatom pražci tak vydá tón “A”, podľa ktorého naladíte príslušnú strunu. Podľa struny "A" a jej tónu na piatom podvale následne naladíte strunu "D" a tak ďalej.

Ako sa volajú struny na gitare: E, A, D, G, H, E. (Na zapamätanie slúži pomôcka: “Eva hodila granát do atómovej elektrárne.”)

Ako naladiť gitaru digitálnou ladičkou

Ladička na gitaru výrazne uľahčí ladenie gitary. Digitálne ladičky na gitaru zobrazujú na displeji v akom tóne sa pohybujete a odchýlku od tohto tónu - pokiaľ teda ladíte strunu “E”, uvidíte či ste pod tónom a je potrebné ladiaci kolík utiahnuť, alebo naopak. Dostupná je dnes aj online ladička na gitaru, dajte si však pozor, či je mikrofón vášho zariadenia dostatočne kvalitný.

Ako naladiť 12 strunovú gitaru

Ako sa ladí gitara s dvanástimi strunami? Struny sú zdvojené, pričom najtenšie struny H a E sa ladia vo dvojici rovnako (niektorí gitaristi u nich odporúčajú tenšie z dvojice strún ľahko podladiť pre dosiahnutie lepšieho celkového znenia). U ostatných strún (E, A, D a G) sa tenšia z dvojice naladí o oktávu vyššie.

Starostlivosť o akustickú gitaru

Príslušenstvo

Ku gitare je vhodné kúpiť náhradné struny na gitaru - pokiaľ viete, ako natiahnuť struny na gitaru a zvládnete to sami. Ďalším užitočným doplnkom je stojan na gitaru, prípadne nástenný držiak na gitaru, takže máte nástroj vždy po ruke a v bezpečí. Ochranu na cestách zaistí obal na gitaru, pre cennejšie nástroje je vhodný kufor na gitaru. Ak pri hraní na gitare stojíte, nezabudnite na popruh na gitaru a pokiaľ si radšej sadnete, je tu pre vás gitarová stolička.

Kufre na gitaru

Gitarové pásy

Brnkátka

Kapodastry

Ladičky na gitaru

Metronómy

Stojany na noty

Noty

Najčastejšie otázky

Ďalšie užitočné články